Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

HISTORIKE/ Shqiptarët “sundojnë” dhe Malin e Zi, Deçiq i Tuzit shpallet kampion

Shkruar nga NEWSPORT
HISTORIKE/ Shqiptarët “sundojnë” dhe Malin e Zi,
 

Deçiq është shpallur kampion në Malin e Zi për sezonin 2023/24. Kështu bëhet klubi i parë shqiptar që fiton trofeun më të rëndësishëm në historinë e futbollit malazez. Një arritje kjo për popullin shqiptar në Tuz dhe jo vetëm. Kujtojmë se dominimi i klubeve shqiptare është po ashtu në Maqedoni ku Struga fitoi titullin kampion për të dytin vit radhazi.

Klubi i Tuzit ia doli të fitojë në transfertën e Sutjeskës me rezultatin 0 me 1, dhe pse luajti me një lojtar më pak nga minuta e 39’. Ishte humbja e rivalëve të Buducnost 0 me 1 përballë Mornar Bar, që vulosi fatet e kampionatit.

Dhe pse ka mbetur një javë për t’u luajtur do të vlejë vetëm për statistika te Deçiq. 6 pikë është diferenca aktuale me Buducnost dhe Mornar Bar.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga