Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Gjykata Europiane e Drejtësisë kundër UEFA-s dhe FIFA-s, vendos në favor të Superligës

Shkruar nga NEWSPORT
Gjykata Europiane e Drejtësisë kundër UEFA-s dhe FIFA-s, vendos
Ditën e sotme është mbajtur mbledhja e rëndësishme nga Gjykata Europian e Drejtësisë sa i takon krijimit të Superligës. GJED-ja ka vendosur përfundimisht për diçka të tillë dhe vendimi i tyre është kundër UEFA-s dhe FIFA-s dhe në favor të Superligës. Superliga kishte apeluar monopolin nga UEFA dhe FIFA dhe sipas GJED-së, në fakt, ka një abuzim me pushtetin dominues nga dy organet më të larta të futbollit kontinental dhe botëror, të cilat ushtrojnë monopol. UEFA nuk mund të ushtrojë monopol dhe do të ishte e ligjshme të krijohej një garë paralele e menaxhuar nga klubet. Vendimi shton gjithashtu se garat e futbollit dhe shfrytëzimi i medias janë aktivitete të dukshme ekonomike dhe duhet të jenë në përputhje me rregullat e konkurrencës dhe të respektojnë lirinë e lëvizjes.
Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga