Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

VIDEO/ Le të nisë festa! Messi qëndron në Botëror, penalltitë eleminojnë Holandën dhe kualifikojnë Argjentinën

Shkruar nga NEWSPORT
VIDEO/ Le të nisë festa! Messi qëndron në Botëror,

Hollandë - Argjentinë 2-2

Kupa e Botës 

Faza çerekfinale

Stadiumi: Lusail Iconic

Arbitër: Mateo Lahoz

Ndeshja: Argjentina vijon rrugëtimin e saj në gjysëmfinalet e Kupës së Botës, pasi arritën të eleminojnë Hollandën. Takimi nuk kishte fitues përgjatë 90 minutave të saj, ku duhej koha e shtesë dhe më pas ekzekutimi i penalltive që të vendoste fatin e takimit.

Goli i Molina dhe Messit gjatë lojës nuk mjaftuan për Argjentinën. Tekniku Van Gaal bëri lëvizjen e tij prej strategu duke hedhur në fushë Ëerghorst që në limitet e kohës së rregullt barazoi shifrat. Sulmuesi Ëerghorst hyn në listën e lojtarëve që ka arritur të vij nga pankina dhe të realizoj një dygolësh.

Formacionet zyrtare: 

Hollanda: Noppert; Timber, Van Dijk, Ake; Dumfries, De Jong, De Roon, Blind; Bergwijn; Gakpo, Depay

Argjentina: Martinez; Molina, Romero, Martinez , Otamendi, Acuna; Fernandez, De Paul, Mac Allister;, Messi, Alvarez

Komenti minutë pas minute:

Momenti i ekzekutimit të penalltive. 

120' Messi nuk arrinë ta ndal në rrjetë

115' Argjentina shumë pranë golit, devijimi e çon në goditje nga këndi 

114' Me fat Hollanda, Martinez gjen trupin e Van Dijk 

106' Luhen 15 minutat e fundit, lodhja ka arritur në limite.

105' Nuk ka fitues një gjysmën e parë të shtesës.

91' Nis koha shtesë

90'+10' Përfundon takimi, ekipet i drejtohen kohës shtesë për të përcaktuar të kualifikuarin.

90'+10' Werghorst realizon goln

89' Ndezet situata, nervat nuk mbajnë më dhe lojtarët përplasen me njëri-tjetrin

83' Weghorst ndëshkon Argjentinën dhe rihap fatin e takimit

72' Argjentina në avantazh të dyfishtë, Messi realizon nga pika e bardhë

63' Messi shumë pranë golit të dytë, goditja e tij ka tundur pjesën e sipërme të rrjetës, pankina ishte e gatshme të shpërthente në festë

46' Nis pjesa e dytë

45'+6' Mbyllet pjesa e parë

35' Messi jep një asist fenomenal për Molinën i cili nuk gabon përballë Noppert

33' De Paul  jep shkëndijën e parë të sfidës, Hollanda shëtit në fushë

15' Ekipet studiojnë njëra-tjetrën, akoma asnjë rrezik në portat rrespektive

1' Starton dueli i hekurt

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga