Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

Qeveria e Francës kërkesë zyrtare FIFA-s: Të merren masa ndaj Argjentinës

Shkruar nga NEWSPORT
Qeveria e Francës kërkesë zyrtare FIFA-s: Të merren masa

Qeveria franceze i ka bërë një kërkesë zyrtare institucionit më të lartë të futbollit, FIFA, që të hapi një investigim për ofendimet dhe talljet kundrejt lojtarëve francez nga ato argjentinas gjatë festës së amerikano-latinëve.

Bruno Le Maire, Ministër i Ekonomisë, ka kërkuar që portieri Emiliano Matinez, i cili ofendoi Mbappen në dhmat e zhveshjes por edhe në festën e Argjentinës ku mbajti një kukul me fytyrën e tij.

Poashtu, dënim kërkohet edhe për Sergio Aguero i cili akuzohet se është tallur me Camavingan: “Këto janë ofendime të padenja. Çfarë bën FIFA? Sporti është një çështje e lojës së drejtë dhe respektit, madje edhe për humbësit.”-tha ministri.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga