Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

BOTA

UEFA nuk “fal” Bayern dhe Marseille, Komisioni i Disiplinës u “mbyll” stadiumet për ndeshjet e Champions

Shkruar nga NEWSPORT
UEFA nuk “fal” Bayern dhe Marseille, Komisioni i Disiplinës u

Bayern Munich e ka pësuar nga UEFA. Komisioni i Disiplinës dhe Etikës në UEF aka gjobitur bavarezët për ndeshjen me Lazion të zhvilluar më 14 shkurt. Shkak janë bërë ndezja e flakadanqëve nga tifozët gjermanë në stadiu si dhe hedhja e sendeve në fushën e lojës.

Për këtë është vendosur që kampionëve të Gjermanisë, t’iu mbyllet stadiumi në ndeshjen e ardhshme që do të luhet në Champions League. Përveç kësaj skuadra bavareze ka marrë edhe një gjobë prej 10 mijë eurosh për sendet e hedhura në fushë dhe 40 mijë euro për ndezjen e mjeteve piroteknike.

Gjithashtu nuk ka shpëtuar as skuyadra e Marseilles. Francezët janë gjobitur për ngjarjet pas ndeshjes së parë kundër Shakhtar Donetsk më 15 shkurt. UEFA gjobiti francezët me 50 mijë euro dhe ndalimin e shitjes së biletave për tifozët e saj për ndeshjen e ardhshme në transfertë në kompeticionet e UEFA-s.

Poll

Lexo gjithashtu

Superiore - Ndeshjet

Kategoria Superiore

Itali - Serie A

Spanjë - La Liga

Angli - Premier League

Gjermani - Bundesliga